zawalserca.pl

Pytania do konsultanta

Kontakt

W celu skontaktowanie się z redajcją
 kliknij tutaj
Jesteś tutaj: Makrobiotyka

Co to jest makrobiotyka ? Czym się różni od zwykłej diety ?

Dlaczego warto odżywiać się zgodnie z jej zaleceniami ?

 

Makrobiotyka zajmuje się zdrowiem i długowiecznością poprzez badanie i rozumienie związków i współzależności między ludżmi, pożywieniem,które spożywamy,sposobami życia,które wybieramy i środowiskiem w którym żyjemy.

 

Makrobiotyka opiera się na poglądzie,że ludzie są częścią środowiska w którym żyją i w sposób ciągły poddawani są jego wpływom poprzez pożywienie,które spożywają,codzienne społeczne interakcje,klimat i miejsce geograficzne w którym żyją.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki,które mają wpływ na życie ludzi, podejście makrobiotyczne w zakresie zdrowia i uzdrawiania traktuje chorobę jako naturalną próbę powrotu organizmu ludzkiego do bardziej zrównoważonego i dynamicznego stanu współistnienia ze środowiskiem naturalnym.To co wybieramy do jedzenia i picia oraz jaki tryb życia prowadzimy ma podstawowe znaczenie dla naszego zdrowia.Podejście makrobiotyczne podkreśla szczególną rolę spożywania odpowiedniego pożywienia i prowadzenia zdrowego trybu życia.  

 

Makrobiotyka opiera się na zasadach,teoriach i praktykach znanych filozofom, nauczycielom i lekarzom od wielu tysiącleci.Określenie „makrobiotyka” wywodzi się z Grecji („macrobios”) i znaczy „wielkie życie”.Autorstwo tego określenia przypisuje się Hipokratesowi,ojcu współczesnej zachodniej medycyny.Rozwój współczesnej makrobiotyki przypisuje się japońskiemu filozofowi i pisarzowi George Ohsawa, działającemu na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, który połączył tradycyjną zachodnią makrobiotykę z pięcioma tysiącami lat wschodniej (orientalnej ) medycyny. Współcześnie, jeden z jego uczniów,Michio Kushi,opracował zalecenia dotyczące żywienia i sposobu życia dla ludzi żyjących w umiarkownym klimacie z czterema porami roku.

 

Stosując się do zasad makrobiotyki w zakresie odżywiania i sposobu życia, tysiące ludzi na całym świecie mogło wydłużyć sobie życie poprzez pokonanie wielu chorób cywilizacyjnych takich jak choroby serca, nowotwory,cukrzyca i inne.

 

Tradycyjne i podstawowe zasady makrobiotyki to : spożywanie większej ilości pełnych ziaren,fasolek i świeżych warzyw,duża różnorodność przygotowywanych potraw, tradycyjne metody gotowania, regularne jedzenie  mniejszej ilości, dłuższe przeżuwanie, aktywność ruchowa, pozytywne podejście do życia.

Zalecenia żywieniowe Michio Kushiego wskazują na podstawowe proporcje żywieniowe niezbędne do prowadzenia bardziej zdrowego stylu życia.Nie są one bezwzględnie obowiązującym zaleceniem dla każdego, ponieważ w zależności od osobistej sytuacji i stanu zdrowia konieczne jest ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb danej osoby. W ośrodkach makrobiotycznych na swiecie, m.in. w Instytucie Kushiego w Amsterdamie, można szkolić się i uzyskać indywidualną poradę doradcy makrobiotycznego. Również w Polsce istnieją takie ośrodki, ale działają one w znacznie mniejszej skali i zakresie.

 

Standardowa dieta makrobiotyczna (wg.Michio Kushi)  

 
Składa się z :
 

50 %             - pełne ziarna różnych zbóż

20 – 30 %    -  różne warzywa
5 – 10 %      -  różne zupy

5 – 10 %       - fasolki,produkty z fasolek i warzywa morskie

Okazjonalnie - ryby i owoce morza,orzechy,nasiona i naturalne
                        przekąski

 

Jakość przyjmowanego pożywienia ma bardzo duży wpływ na obecny i przyszły stan zdrowia człowieka.Badania naukowe przeprowadzone przez wiodących na świecie specjalistów od żywienia wykazały, że makrobiotyczne odżywianie ma pozytywny wpływ na zdrowie ludzi.

 

Wiele chorób cywilizacyjnych, o przewlekłym i degeneracyjnym charakterze jest wynikiem spożywania niedpowiedniego, przetworzonego przemysłowo pożywienia, pozbawionego niezbędnej ilości komórkowych składników odżywczych takich jak naturalne witaminy,minerały i mikroelementy i zawierającego szkodliwe dla zdrowia dodatki do żywności.

Najwyższy czas,aby ludzie krytycznie spojrzeli na to czym się odżywiają i zmienili sposób odżywiania na bardziej naturalny i zdrowy.

Odżywianie makrobiotyczne uważane jest na świecie za najlepszy prewencyjny sposób odżywiania, jest smaczne, zdrowe i korzystne dla wszystkich grup wiekowych.

 
Jak się zdrowo odżywiać
 

Standardowe makrobiotyczne zalecenia żywieniowe  

Rodzaje pożywienia i ogólne dzienne proporcje dla ludzi mieszkających w umiarkowanym klimacie:

Pełne ziarna zbóż
 • 50 % wg.wagi
 • pełne ziarna zbóż z upraw organicznych przygotowane na różne sposoby
 • brązowy ryż,jęczmień,proso,owies,kukurydza,żyto,pszenica,gryka.
 • Dopuszcza się spożywanie cześci zbóż w postaci pełnoziarnistego makaronu,chleba na zakwasie (bez dodatku drożdży) i innych częściowo przetworzonych pełnoziarnistych zbóż (np. różne kasze i płatki).

Warzywa

 • 20 – 30 % wg.wagi
 • organiczne,lokalnie uprawiane warzywa,przygotowane na różne sposoby (na parze, gotowane,smażone saute z niewielką ilością nierafinowanego, wyciskanego na zimno oleju,itp.). Małą część można spożywać w postaci świeżych sałatek, bardzo małą w postaci pikli.
 • codziennie zalecane: zielona kapusta,włoska kapusta, brokuły, kalafior, dynia, pietruszka, kapusta pekińska, bok choy, mlecz, zielone liście gorczycy i daikonu(biała,długa rzodkiew), szczypiorek, cebula, daikon, rzodkiewki, rzepa, łopian, marchew.
 • sezonowo i okazjonalnie (2 – 3 razy w tygodniu): ogórek,seler,sałata,zioła np.koper
 • nie zalecane do regularnego spożycia: ziemniaki, pomidory, bakłażan, papryka, szpinak, buraki, cukinia.


Fasolki & morskie warzywa


 • 5 – 10 % wg.wagi
 • zalecane regularnie: fasolka adzuki,groch i soczewica (inne fasolki np. Mung – okazjonalnie). Produkty z fasolek: tofu, tempeh i natto. Morskie warzywa: nori, wakame, kombu, hiziki, arame, dulse i agar-agar stanowią ważną część makrobiotycznego odżywiania, ponieważ dostarczają ważnych naturalnych witamin, mikroelementów i minerałów.


Zupy
 • 5 – 10 % wg.wagi
 • zupy sporządzane są z warzyw,morskich warzyw,ziaren zbóż,fasolek.

 • przyprawy:miso,shoyu,tamari,sól morska.

Napoje


 • zalecane: herbata bancha (prażone gałązki),herbata kukicha (prażone łodyżki), herbata genmaicha (z dodatkiem prażonego brązowego ryżu), herbata z prażonego jęczmienia, herbata z korzenia mlecza, kawa zbożowa.Każda tradycyjna herbata bez dodatku aromatów i działania pobudzającego może być używana.
 • zalecane: woda żródlana lub zwykła dobrej jakości, ale bez dodatku lodu.Okazjonalne pożywienie
 • ryby,1 – 3 razy w tygodniu ,5 – 10% wg.wagi pokarmu (dot.spożycia w danym dniu).Zalecane: świeże białe ryby (m.in. flądra,sola,dorsz,halibut, pstrąg).
 • owoce lub desery owocowe,przygotowane ze swieżych lub suszonych owoców, można spożywać 2 – 3 razy w tygodniu.Lokalnie uprawiane organiczne owoce są zalecane.Osoby mieszkające w klimacie
 • umiarkownym powinny unikać spożywania owoców pochodzenia tropikalnego (nie dojrzewają w naturalnych warunkach) i zamiast nich spożywać jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie, morele, jagody, melony. Nie zaleca się częstego spożywania soków owocowych.
 • lekko prażone orzechy i nasiona dyni,sezamu,lnu i słonecznika są zalecane. Sporadycznie: orzeszki ziemne, orzechy włoskie i laskowe.
 • zalecane do słodzenia: syrop ryżowy i jęczmienny,amazake,mirin,syrop klonowy.
 • zalecany ocet: z brązowego ryżu lub umeboshi (śliwka japońska).


Dodatkowe zalecenia żywieniowe

 • olej do smażenia tylko roślinny.Zalecane:nierafinowany olej sezamowy,oliwkowy (z pierwszego tłoczenia) ,słonecznikowy lub z kukurydzy w umiarkowanej ilości.
 • sól: zalecana naturalna biała sól morska.Produkowane metodą naturalną (tradycyjną),bez dodatków chemicznych sosy sojowe shoyu i tamari oraz miso (pasta z sfermentowanej soi) mogą być używane jako przyprawy.


Zalecane przyprawy

 • gomashio (utarty prażony sezam z dodatkiem soli morskiej),proszek z wodorostów morskich (kelp,kombu,wakame i innych),proszek sezamowy z dodatkiem wodorostów morskich,śliwka umeboshi,tekka,pikle i kapusta kiszona przygotowane z dodatkiem soli morskiej,miso lub tamari.


Unikać

 • cukier i wyroby z cukrem : czekolada mleczna,napoje orzeżwiajace,lody.
 • sztuczne słodziki
 • miód
 • produkty pochodzenia tropikalnego
 • pomidory,ziemniaki,papryka,bakłażan
 • chemicznie przetworzona i rafinowana żywność
 • sztucznie słodzony alkohol
 • kawa i czarna herbata
 • produkty mleczarskie:mleko,jogurt,śmietana,masło,biały ser,żółty ser
 • margaryna i wysoko przetworzone produkty sojowe (mogą pochodzić z soi modyfikowanej genetycznie)
 • mięso,drób,jajka
 • ryby z przemysłowej hodowli,o niebieskiej skórze,tłuste

 

Jak prawidłowo jeść

 

Podstawowe zasady zalecane przez makrobiotykę

 

1.     Jedz tylko wtedy, kiedy jesteś głodny.

2.     Staraj się jadać 2-3 razy dziennie poświęcając czas i uwagę wyłącznie posiłkowi.
Zasiadając do posiłku przygotuj się psychicznie i fizycznie do lepszego trawienia i    wchłaniania pokarmu. Regularne jedzenie o tych samych porach, pomaga regulować cykle psycho-fizyczne organizmu, tak więc będziesz się lepiej czuł , myślał, pracował i spał.

3.     Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj pożywienie, aby lepiej wchłaniać i trawić oraz szybciej zaspokoić głód. Nie przejadaj się.

4.     Ostatni posiłek spożywaj nie póżniej niż trzy godziny przed snem – kładź się spać między godz.22.00 – 23.00,nie póżniej jednak niż przed północą.
Organizm najlepiej oczyszcza się i regeneruje nocą podczas snu. Te procesy są najefektywniejsze wtedy, kiedy żołądek nie jest wypełniony i odpoczywa.

5.     Spożywaj ziarna i warzywa w każdym posiłku. 
Planuj posiłki tak, by trzon dania stanowiły ziarna (ryż, kasze, zboże) i warzywa, a nie mięso lub drób. Ziarna są podstawą zdrowego i zrównoważonego pożywienia, pomagają w regulowaniu apetytu oraz poprawiają trawienie i wydalanie. Warzywa (jedz również na śniadanie) uzupełniają dietetycznie zboża. Zielone warzywa dostarczają dużej ilości wapnia i witaminy C, dobrze przyswajalnych przez organizm.

6.     Jadaj różnorodne,urozmaicone posiłki.                                                                                               
Najlepiej każdego dnia trochę inaczej. Używaj różnych sposobów obróbki termicznej warzyw – blanszowanie, gotowanie na parze, smażenie szybkie sautē.  

7.     Spożywaj codziennie zupy warzywne, 1-2 talerze.
Jedz różnorodne  warzywa, często zmieniaj kombinacje. Dodawaj ziarna, fasolki, kluseczki, pieczywo pełnoziarniste na zakwasie i ryby. Doprawiaj do smaku solą morską, shoyu (naturalny sos sojowy) lub miso (pasta wytwarzana z sfermentowanej soi).

8.     Pij umiarkowanie, tylko wtedy kiedy czujesz pragnienie.
Nadmierne picie stanowi niepotrzebne obciążenie dla nerek.

9.     Unikaj cukru i produktów słodzonych cukrem.  
Cukier rafinowany nie zawiera żadnych minerałów,protein, tłuszczów lub enzymów,jedynie puste kalorie. Pozbawiony jest wszelkich wartości odżywczych.Spożywanie cukru powoduje, że ciało pozbywa się własnych pokładów witamin, minerałów i enzymów,gdyż musi je pobierać ze zdrowych komórek, aby móc rozłożyć cukier.Ponadto z wielu ważnych miejsc w organizmie pobierane są : wapń, sód, potas i magnez, aby spalić cukier. Często w celu zneutralizowania cukru organizm potrzebuje tak dużo wapnia, że pobiera go z kości, powodując osteoporozę. Innymi chorobami wywoływanymi przez cukier  są : próchnica, cukrzyca i hipoglikemia.

10.   Unikaj naczyń z teflonu i aluminium, używaj wykonanych z żelaza lub ze stali nierdzewnej.

11.    Nie gotuj i nie podgrzewaj potraw w kuchence mikrofalowej.

12.  Nacieraj ciało 2 razy dziennie ręczniczkiem zamoczonym w gorącej wodzie i wyciśniętym.
Nacieranie ręcznikiem skóry oczyszcza ją, aktywizuje krążenie,  dodaje energii i ujędrnia.

13.   Unikaj długich i gorących kąpieli.                                                                               
Kąp się jednak tak często jak tylko chcesz,najlepiej pod prysznicem.

14.  Spaceruj przynajmniej 30 minut każdego dnia.                                                                
Spacer to idealne ćwiczenie dla każdego. Poprawia elastyczność mięśni,wspomaga trawienie, dodaje energii, poprawia wydolność serca i krążenia, wzmacnia kości i oczyszcza umysł.Zamiast jednego można też odbyć dwa spacery po piętnaście minut. Zalecane są wszelkie formy aktywności fizycznej np. joga, sztuki walki, taniec.

15.  Używaj bawełnianej bielizny i odzieży,wtedy kiedy występuje bezpośredni kontakt ze skórą. 
Nie powoduje uczuleń, równoważy energię, chroni przed szkodliwym dla zdrowia elektromagnetycznym promieniowaniem występującym w naszym otoczeniu.

16.  Otaczaj się zielenią. 
Rośliny powinny znajdować się w kuchni, sypialni i łazience. Stanowią najlepszy system filtracji- neutralizują pole elektromagnetyczne, hałas i zanieczyszczenia.

17. Ogranicz oglądanie telewizji i korzystanie z komputera do niezbędnego minimum – stosuj filtry elektromagnetyczne.


Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat zdrowej żywności przejdź do zakładki: zdrowa żywność.

 


Jeśli chcesz uzyskać poradę na temat zdrowego dla ciebie odżywiania i  umówić konsultację:

kliknij tutajTagi: makrobiotyka

Do góry

Copyrights  © 2008 Zawalserca.pl     Grafika: Astonick-Art    Portal: CompexSoft