zawalserca.pl

Pytania do konsultanta

Kontakt

W celu skontaktowanie się z redajcją
 kliknij tutaj
Jesteś tutaj: Stres

Stres

Stres jest jednym z ważnych czynników odpowiedzialnych za epidemię chorób cywilizacyjnych we współczesnym świecie. W ostatnich kilkunastu latach tempo  życia i zmiany w nim zachodzące uległy gwałtownemu przyspieszeniu.

Organizm człowieka nie jest fizycznie i psychicznie przygotowany na ich akceptację. Przez całe stulecia zmiany zachodziły bardzo powoli, udzie mieli czas na to, aby przystosować się do nowych warunków. Nowe technologie, które pojawiły się w ostatnich kilkunastu latach (m.in. komputery, internet, telefony komórkowe), globalizacja działalności produkcyjnej i usługowej, komunikacja w czasie realnym wymusiły gwałtowne zmiany w sposobie pracy i życia ludzi. Już nikt nie ma żadnej gwarancji, że pracę, którą wykonuje będzie wykonywał przez kilka lub kilkanaście lat, że wiedza i umiejętności, które posiada będą nadal przydatne. Ten stan niepewności o przyszłość i zabezpieczenie własnego bytu jest źródłem olbrzymiego stresu.

Bardzo trafnie opisuje zjawisko stresu towarzyszące powyższym zmianom Alan Greenspan w swojej najnowszej książce „The Age of Turbulance” (w tłumaczeniu „Wiek turbulencji”). Do tego dochodzą dodatkowe problemy ze zdrowiem, stosunkami panującymi w pracy, rodziną itp. Nagły, gwałtowny stres powodujący np. zawał serca może być zabójczy. Długotrwały stres powoduje „wypłukiwanie” witamin, minerałów i mikroelementów z organizmu człowieka, których brak przyczynia się do powstawania chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, rak itp. Ciągły pośpiech i spożywanie marnego pożywienia (typu fast food), pozbawionego witamin, minerałów i mikroelementów dopełnia obrazu.

Dorota, moja znajoma przyznała się, że w poniedziałek rano zawsze ma biegunkę „stresową” związaną z powrotem do pracy po weekendzie. Stres wywołał u Jacka zawał serca. Wśród młodych ludzi bardzo popularny jest weekendowy „clubbing” jako forma odreagowania na nagromadzony w ciągu tygodnia stres.

Kontrola stresu jest w obecnych czasach niezbędną i bardzo pożyteczną umiejętnością.
Jak to robić ?

Nie ma uniwersalnej recepty. Trzeba nauczyć się umiejętności wyłączenia i wyciszania w ciągu dnia chociażby na kilkanaście minut. Dla jednych może to być krótki spacer, dla innych medytacje. Pracując w firmie farmaceutycznej nauczyłem się umiejętności codziennego, całkowitego wyłączania w pracy na 30 minut. Zamykałem się w swoim pokoju, kładłem nogi na biurko i „odpływałem” starając się o niczym nie myśleć. Moja asystentka w tym czasie nie łączyła żadnych rozmów telefonicznych.
Co mają zrobić te osoby, które nie mają swojego pokoju i pracują w warunkach tzw. ”open space” czyli otwartej przestrzeni – nowego, niekorzystnego dla człowieka wynalazku zwiększającego poziom stresu i niszczącego ludzkie zdrowie ? Jeżeli przebywanie i praca w warunkach tzw.” open space”  jest taka przyjazna dla nas to dlaczego nikt nie stosuje  tego wynalazku w naszych  prywatnych  domach ?

Osoby te muszą znaleźć jakiś inny sposób na wyluzowanie się. Być może wyjście na krótki spacer, odpoczynek na ławce w pobliskim parku lub skwerze, zatopienie się w interesującej książce itp.


Tagi: stres

Do góry

Copyrights  © 2008 Zawalserca.pl     Grafika: Astonick-Art    Portal: CompexSoft